Value

Who Makes Great Value Products For Walmart?

Who Makes Great Value Products For Walmart? (27 Products Listed!)

Walmart strives to be a discount retailer by offering essential products at reasonable prices. To help customers save extra dollars, Walmart offers a long line of groceries under their house brand, Great Value.

  • It is possible to wonder if there are any differences in the quality of generic Walmart groceries and large-brand goods. The question is, then, which Walmart Great Value Products are made? Below is my huge guide that reveals the true manufacturers of Great Value Products!
  • Great Value’s 32oz family-sized containers of low-fat vanilla cream yogurt are just $1.74. Danon’s equivalent is more than a dollar higher at $2.78. You should make every penny count.

    Customers can find mixed berry, peach, key lime, blueberry, strawberry, banana, orange, and cherry flavored yogurts and greek yogurts in 32-ounce pots or 4-6 ounce cups (29C/-35C/ per oz).

  • 5. Great Value Ice Cream Tastes Like Breyers!
  • Walmart says that Great Value Ice Cream is now available in sweet flavors, including vanilla, strawberry shortcake, cookies and crème, unicorn sparkle and fudge tracks (and more! Wells makes them! Tried and tested, Wells has perfected Great Value ice cream for more than 30 years!
  • Walmart’s Great Value icecream is an excellent alternative to Breyers’ deliciously creamy ice cream. Great Value icecream in 48-ounce tubs can be as good as Breyers at a 30% discount.

  • 6. Great Value Potato Chips Are Made By UTZ
  • According to rumours, UTZ is also responsible for making Walmart’s Great Value potato chips. The price differences will not be obvious, even though you may not notice any difference in flavor. UTZ potato chips are priced at 22C/ oz. Great Value potato chips is 16C/ oz.

    UTZ potato chips typically sell in bulk, which is something that most customers are familiar with. Great Value potato chips can be a good choice for those who need a snack quickly and on a tight budget.

  • 7. Peter Pan’s manufacturers make great peanut butter!
  • Don’t spend $4.68 to buy 40-ounce jars Peter Pan Peanut Butter Original Peanut Butter. Get a 64-ounce Great Value Creamy Peanut butter for just $4.34. That’s equivalent to 6.8C/oz. ConAgra produces both Peter Pan peanut butter and Great Value products within the same plant.

    Walmart has a wide selection of peanut butter options, including crunchy, organic, creamy, powdered and honey roasted varieties.

  • 8. Procter & Gamble Produces Great Value Paper Towels
  • A report suggests Walmart may be working with Procter & Gamble, the same company that manufactures Charmin toilet tissue. They will make household necessities such as paper towels to sell under their Great Value brand. P&G operates currently 31 paper-making plants in the U.S.

    Customers have the option to purchase everyday use Great Value Paper Towels in 4 Packs for $5.22. Or, for an extra $1.25, 24 Heavy Duty paper towels can be purchased for $14.97. ).

  • 9. Walmart’s Dairy Plant Makes Great Almond Milk
  • As Walmart opens its own dairy plant producing cows’ milk, there’s a high chance they also manufacture almond milk under the Great Value Brand.

    However, depending on the location of origin, milk may differ in the exact origin. Meadow Gold Dairy Company is another known supplier of milk. Borden Dairy Company also makes their own brand.

    As we all know, almond milk can be expensive. Walmart’s Great Value brands make it much easier to find, and half a galon with a chocolate twist costs just $1.98.

  • 10. ConAgra produces great value salsa
  • Great Value salsa is said to be made by Peter Pan, acquired by known manufacturer ConAgra.

  • There are many great salsa choices for customers, such as medium cantines, thin, thick, chunky salsa, salsa verde and mango, organic and roasted garlic and so much more.
  • Great Value products are a good way to save money. For as low as $1.18 you can get 24 ounces de mild thick and chunky salsa instead of the $2.68 price tag for a brand salsa.

  • 11. McCormick’s Great Value Spices Still Taste the Same
  • McCormick could be behind the Great Value spice brand, according to a recent report. The two brands have a distinct taste.

    Seasoning and spice products can be a costly necessity. However, Walmart’s Great Value makes it possible to take your food to the next level with spices.

    Great Value basil leaves retail at less than a penny ($1.23/oz for a standard 0.80-ounce container), while McCormick’s version costs $2.44 ($3.94/oz for a smaller quantity).

  • 12. ConAgra is a great value flour company
  • ConAgra is a well-known manufacturer of Great Value products and operates an American flour milling business. This makes it a credible producer of Great Value flour.

    Walmart’s substitute is the best on their grocery market. Canadian or American Great Value flour are used to make the flour.

    Walmart’s generic Great Value flour is only $5.98, so why spend $9.10 on 10lb Gold Medal-branded flour when it costs just $5.98?

    Customers will be able to finance all-purpose unbleached self-raising, almond, coconut and great-value flour in 5lb bags starting at $5

  • 13. Great Value Ketchup Tastes Like Heinz!
  • Who Makes Great Value Products For Walmart? (27 Products Listed!)

    ConAgra manufactures many Great Value condiments, including ketchup. Great Value Ketchup is just as good tasting as Heinz.

  • Our review of the ingredient lists revealed a remarkable similarity between both products!
  • The price of one 64oz Heinz Ketchup bottle ($4.49) is almost equivalent to two 64-ounce Great Value ketchup bottles ($5.84).
  • 14. Sara Lee manufactures great K-Cups at a Great Value
  • If you’re looking for an affordable, delicious way to kickstart your morning routine, you should consider Great Value k-cups from Walmart. A report online claims that Walmart’s Great Value coffee by Master Chef is made by Sara Lee.

  • Walmart sells many Great Value K-Cups that include coffee types such as Columbian, donut shop and breakfast blend. They also have blonde roast, caramel, French vanilla and other styles. Great Value packs 48 are priced at $14.92 (31C/ each cup), which makes them significantly cheaper than Starbucks 44 K-cups, which cost $28.98/ cup (66C/). This is a huge savings.
  • 15. Agaia makes a great laundry detergent that is eco-friendly!
  • Walmart joined Agaia as a partner in 2013, to create an environmentally-safe detergent for laundry under their Great Value label.

    Customers still have the option to purchase eco-safe liquid detergent with clear or lavender scent for $7.98. This contains 100 fluid ounces, which is enough for 64 washes. ).

    Tide’s comparable product is now $11.97, which means budget-minded people can forget about Tide. It costs just 92fl.oz. Tide’s equivalent product, Great Value, costs only 8C/per fl.oz compared to Tide’s 18, per fl.oz.

  • 16. Savant Systems is the manufacturer of great light bulbs.
  • Savant Systems has recently acquired The Bucyrus Lamp Plant in The U.S. to manufacture great quality light bulbs.

    A Savant Company reported that Walmart wants to move large amounts of its Great Value light bulbs production to China.

  • Great Value bulbs offer a great alternative to expensive branded lights. Customers can expect to spend up to $10.88 for 12 light bulbs (equivalent to 90C/ per light bulb). After all, light bulbs all do the same job!
  • 17. Great Value Cheese Is Produced By ConAgra
  • ConAgra may make Great Value cheese at its factories across the country, as several sources confirm. Walmart offers various Great Value shredded cheeses, cheese blocks, cheese squares, and cheese sprays.

  • Great Value medium cheddar cheese can be purchased in 16-ounce packs for $3.36. The taste and the cost are sure to please you as well as many other customers. You can enjoy the cheese without gluten. It’s also a fantastic source of calcium as well.
  • 18. Walmart’s Great Value Coffee is Made by Sara Lee
  • Sara Lee sells Walmart’s great value coffee at a fraction of the cost.

    Great Value coffee can be purchased in 48-ounce containers for $7.92 (6.5C/ oz). Save long-lasting money by purchasing a 2-pack at $14.88 (15C/ ounce).

    Weighing up the price difference, branded ground coffee at Walmart typically sells for over $12 for lesser quantities.

  • 19. Sara Lee makes a great coffee creamer at a fraction of the price
  • Great Value coffee crèmeer will help you take your coffee up a notch without spending too much.

    Sara Lee, known for making many of Walmart’s best-value products in coffee, probably makes Great Value coffee Creamer.

    Walmart’s Great Value Coffee Creamer, which is less expensive than Nestle’s Coffeemate coffee creamer, will be a hit with Nestle-Mate fans. Dairy and cholesterol-free, customers could save nearly $15 by choosing Great Value coffee creamer, which costs just $1.50. It’s hard to resist 10C/oz

  • 20. The Great Value Cookies are Just like Girl Scout Cookies
  • Walmart offers great value Girl Scout cookies and you will find many flavors at Walmart.

  • Great Value cookies sell for just $1.38 each instead of $4 per package. Great Value fudge-covered peanut butter cookies, caramel, coconut, and fudge cookies, and fudge mint cookies are available on Walmart’s shelves!
  • Sara Lee and ConAgra manufacture many Great Value essential products meaning they likely make Great Value cookies too!
  • 21. Walmart Can Get Great Value Cereal From General Mills And Kellogg’s
  • Rumours abound that Walmart will be producing its affordable Great Value cereal from General Mills and Kellogg Company.

    If you don’t want to shell out $3 on 24 oz Kellogg frosted flaflakes boxes, there are ways that you can save some pennies. Great Value frosted flaflakes cost $2.93 and contain 26.8 grams of cereal. That is equivalent to 11C/per-oz.

    The Great Value line includes many duplicate cereals such as cinnamon crunch or berry crunch.

  • 22. George’s Prepared Foods Offer Great Value Bacon
  • Who Makes Great Value Products For Walmart? (27 Products Listed!)

    George’s Prepared Foods is a Caryville, Tennessee-based firm that produces pork products including bacon for Walmart’s Great Value brand. Walmart’s Great Value bacon is as good or better than big-brand brands.

  • Moreishly salty, the Great Value original hickory-smoked bacon costs just $3.47 (per lbs), nearly double the price of Oscar Mayer hardwood smoked bacon priced at $6.98. These prices will be a challenge for big brands!
  • 23. Great Value Bread Is Made By Sara Lee
  • Bread is essential in every kitchen. But who produces it? Sara Lee Company bakes Great Value bread in the same factory as their own brand, Rainbo bread buns, Nature’s Own loaves, and more! The Great Value brand is a great example of how quality doesn’t mean you have to compromise on value.

    For comparison, a 20-ounce loaf of whole wheat bread for $1.48 equates to 7C/ per ounce, whereas Nature’s Own bread costs $10.99! It is an easy decision.

  • 24. Land O’Lakes Manufactures Great Value Butter
  • BlueBonnet is said to make Walmart Great Value butter at the same location as Land O’Lakes. You can find both butter brands at Walmart, however which brand is more affordable?

    Half sticks of Land O’Lakes butter cost $2.57, which is the same price as double the amount of a 2-pack of 8 sticks that costs $5.88. Great Value butter comes at 32.1C per ounce, Land O’Lakes butter goes for 18.4C per ounce.

  • Walmart Canada Corporation sells great value beef jerky made by a private manufacturer.
  • . Great Value beefjerky retails for just $9.54 (85.5C/oz) and is great as a snack. Jack Link’s beefjerky retails at $11.43. This price is much lower than Jack Link’s.

  • 26. Walmart Manufactures Great Value Milk At Its Dairy Plant
  • Walmart’s Fort Wayne dairy plant produced gallon jugs full of Whole, Skim Plain, Skim Plain, and 1% Chocolate milk to maintain the lowest possible prices on its milk products.

    Sources suggest that Walmart also plans to acquire the milk from 25 farms within 210 miles of their new facility.

    Great Value milk is significantly cheaper than those from outsourced companies. Parmalat and Great Value milk are both significantly cheaper than outsourced brands. Parmalat milk can be purchased for 7c per fluid-ounce.

  • 27. Great Value Mayonnaise Made By Kraft
  • There are rumors that Kraft may make Great Value Mayonnaise if you love mayonnaise. Other than the packaging, the products merely differ in price.

    For a 42 fluid ounce container of mayonnaise, you can expect to spend $3.88 (or nearly $1 for Kraft’s equivalent)

    Who Makes Great Value Products For Walmart? (27 Products Listed!)

    How are great value products made?

    Walmart does not often label the precise manufacturer’s address on Great Value products labels. Walmart assures their customers that all of its products come from U.S.-based sources. You can find great quality product companies in America, Canada and elsewhere.

    Does Great Value Make a Good Brand?

    It is true that many Great Value Value items are manufactured by the same producers as big brands. Great Value groceries may contain many of the same ingredients as brand goods. This means that you might not even notice any differences in taste. Great Value items are more affordable than other brands.

    Check out these posts for more details about Walmart and the sources of its meat and poultry.

  • Conclusion
  • ConAgra is the largest manufacturer of Great Value grocery items, like cheese, peanut-butter, and salsa. Walmart has a Fort Wayne milk plant that produces milk. Agaia produces Great Value laundry soap and cleaning necessities. Danon is another manufacturer.

    Where Does Walmart’S Great Value Products Come From?

    Great Value does not sell products made by Walmart. However, this labeling system is used to identify items that have been manufactured or packaged by many agricultural and food organizations, including ConAgra.

    Who is The Great Value Manufacturer?

    ConAgra is known for producing Great Value products. ConAgra operates a U.S.-based milling company that produces Great Value flour. Walmart’s alternative is the cheapest on the company’s grocery market. Canadian or American Great Value flour are used to make the flour.

    Are You a Great Half and Half Value?

    Walmart

    Walmart is a great value brand.

    Walmart’s largest retail brand and covering many household consumables items, the Great Value Line includes frozen foods, dinners for up to 100 people, as well as cans of sliced bread, canned food, dinners for two, trash bags, light bulbs.

    .Who Makes Great Value Products For Walmart? (27 Products Listed!)

    Dear Adam Smith is a data-driven assistance tool for online research. There’s so much information out there, including social networks, blogs, forums, comments, and articles to name a few. Thousands of new reviews are published every day. It’s…

    Related Posts

    1 of 172